سرندپیتی یعنی کشف تصادفی سودمند! توی این رویداد در کنار بازی و سرگرمی قراره که خلاقیت رو تمرین کنیم. ما با ایجاد ارتباط بین پدیده‌های تصادفی سعی می‌کنیم چیزهای جدید خلق کنیم. به علاوه تمرین‌های خلاقانه، توی هر رویداد یک ارایه «نقش واقعی» یا اصطلاحا «رئال رول» داریم که مهمانمون توی این قسمت در موردخودش، تجربیاتش، زندگی و کسب و کارش برامون توضیح می‌ده. توی رویداد سرندیپیتی بعد از شنیدن تجربیات مهمان به بخش بهینه‌سازی ایده برای مهمان می‌رسیم و در نهایت رئال رول از بین ایده‌ها ایده‌برتر رو انتخاب می‌کنه و با توجه به امتیازات مراحل قبلی گروه برنده انتخاب می‌شه و البته امکانش هست رئال‌رول به برنده‌ها جایزه بدن.(کی داده کی گرفته!) تسهیلگرهای سرندیپیتی به پیشبرد اتفاقات رویداد که از قبل طراحی شده کمک می‌کنن. در پایان هر رویداد افراد شرکت‌کننده فرصت شبکه‌سازی و ایجاد زنجیره‌های گفت‌وگو رو دارن. به زبون خودمونی میتونن با آدم‌های جدید آشناشن و باهم صحبت کنن.
سرندپیتی از کجا سرو کلش پیدا شد؟

احتمالا کارتون سرندیپیتی جزیره ناشناخته رو بشناسین! یادتونه که توی از قسمت‌های این انیمه دزدهای دریایی برای پیدا کردن یه گنج به جزیره رفته بودن و در به در به دنبال اون می‌گشتن… دزدهایی دریایی حواسشون به این نبود که گنج اون جزیره همون موجود عجیب و بزرگ و صورتی رنگی بود که بارها دیدنشو ازش راحت گذشتن!

گنج اون‌ها سرندیپیتی بود…

شخصی به نام رابرت مِرتون که دانشمند و جامع شناس بزرگیه واژه سرندیپیتی رو سال‌ها پیش وارد دنیای علم کرده. (از قضا این کلمه از یه افسانه قدیمی فارسی به اسم سه شاهزاده سرندیپ گرفته شده.)

آقای مرتون این واژه رو برای زمان به کار برد که شخصی به طور ناگهانی به یک کشف تصادفی و مثبت می‌رسه!

لغت نامه اكسفورد هم سرندسپیتی رو کشف تصادفی سودمند معنی کرده.

کشف جاذبه زمان با داستان مرسومی که داره، کشف قاره آمریکا، پنی‌سیلین، نگاتیو عکاسی، اشعه ایکس و… همشون اتفاقات سرندیپیتی هستن که یک شخص با تیز بینی و توجه زیاد اون رو به اختراع با اکتشافی سودمند تبدیل کرده!

تلاش ما توی رویداد سرندیپیتی اینه که با تمرین خلاقیت و برقراری ارتباط‌های معنی دار با روش تفکر طراحی اون قدر به جهان اطرافمون توجه کنیم که مثل دزدان دریایی توی جزیره ناشناخته سرندیپیتی که در زندگیمون وجود داره رو از دست ندیم.

خلاقیت یعنی چه؟

معمولا خلاقیت این‌طور تعرف می‌شه: یک نوع تفكر اصیل و درونی که تازه و نو باشه. 

اعتقاد و باور ما اینه که ایده‌های تازه و نو توی دنیای امروز معمولا از هیچ بوجود نمی‌ان… یعنی اینجوری نیست که خیلی یهویی به ذهن افراد یه ایده کاملا جديد و خلاقانه برسه و فورا برن و اونو عمل کنن… در واقع زمانی که ما بین دوتا ایده قدیمی یا دوتا چیزی که قبلا بوجود اومدن یک ارتباط جديد برقرار کنیم کار خلاقانه‌ای کردیم، پس تعریف ما از خلاقیت چیزی شبیه به اینه:

ایجاد ارتباط جديد بین پدیده‌هایی که در جهان ما وجود دارن.

و عملا تلاشمون اینه که توی رویداد سرندیپیتی این رو تمرین کنیم.

خلاق بودن به چه دردی می‌خوره؟

توی دنیای ما یه عالمه مسیله و چالش وجود داره، که هر روزه هممون داریم باهاشون سروکله می‌زنیم! علم به ما می‌گه که هر چی تعداد راه حل های ما برای مسیله‌ای که داریم بیشتر باشه امکان خطا و انتخاب اشتباه به مراتب کاهش پیدا می‌کنه! ما با تفكر خلاق عادت می‌‌کنیم که یه جوره دیگه به مسیلمون نگاه کنیم تا تعداد راه حل‌های پیشنهادیمون هم افزایش پیدا کنه!

توی سرندسپیتی چه فعالیت‌هایی انجام می‌دیم؟

ایروبیک خلاقیت

قصه خلاق و دروغ بازی

پیکشنری

پیوندتان مبارک

ارایه نقش واقعی یا همون ریال رول

بهینه سازی پیوند

ارایه نهایی محصولات

کشف

بعد از شرکت توی رویداد خلاق می‌شیم؟

خلاقیت اکتسابیه!

همه ما در سال‌های اولیه زندگیمون تا حدود ۶-۷ سالگی در اوج خلاقیت بودیم… با شروع مدرسه رفتن و یادگرفتن و ایجاد کلیشه‌های ذهنی این خلاقیت کم کم کاهش پیدا می‌کنه، دوباره برگشتن به سمت اون تفكر و خلاق بودن خیلی سخته و یک روند طولانی رو می‌طلبه!

شسرپ و رویداد سرندیپیتی صرفا یه عامل مداخله‌گره که به ما یاد می‌ده تا از کلیشه‌ها دور باشیم و به تصادفات توجه کنیم.

تمرین و عادت کردن به این چیزا باعث می‌شه ذهن ما یاد بگیره چطور می‌تونه خلاقیت خودشو برگردونه!

رئال رول‌ها یا ارائه دهنده‌های نقش واقعی در رویداد سرندیپیتی چه افرادی هستن؟

اون‌هایی که تجربه ویژه‌ای توی یک حوزه بخصوص حوزه‌های ارزش‌آفرینی داشتن! چه کوچیک و چه بزرگ…

تسهیلگرها در رویداد سرندیپیتی چه نقشی دارن؟
امیر جعفری کیان توکلی

رویداد سرندیپیتی ۲ تا تسهیلگر داره! کیان و امیر!

یکی از تسهیلگرها وظیفه توضیح تمرین‌ها و مدیریت رویداد رو بد عهده داره! تسهیلگر دیگه به همراه بقیه شرکت کننده‌ها بازی می‌کنه و باعث جرات بخشی و خود باوری اون‌ها توی خلاقیت می‌شه.

رویداد سرندپیتی کی برگزار می‌شه و چقدر طول می‌کشه؟

تقریبا یکبار در ماه، حدودا سه ساعت و نیم.

چی لازمه همراه خودمون بیاریم؟ پذیرایی چیه؟

کاغذ ترجیحا A3، زیر دستی و قلم.

پذیرایی هم داریم! مثل همشه کوکی با نوشیدنی گرم یا خنک، بسته به فصل…

شرکت توی رویداد سرندیپیتی باعث افزایش دونات‌هامون می‌شه؟

البته که عاره!

به ازای شرکت توی هر رویداد ۵ دونات.

توی قسمت پروفایلتون می‌تونید مدیریت دونات‌هاتون رو ببینید.

سارا رودباری

رویداد سرندپیتی

مثل همیشه عالی بود. پر از خلاقیت و فکر های تازه
Maryam Karimi

رویداد سرندپیتی

سرندپیتی و حال و هوا های اتفاقیش😁🧡
صادق دهقان

رویداد سرندپیتی

لذت بردم، جای همچنین فضاهایی واقعا توی یزد خالیه، ممنونم از بوجود آوردن این برنامه و امیدوارم پایدار و بادوام بمونه
رضا موسوی

رویداد سرندپیتی

فوق العاده بود، برای من که از گفتگوهای تکراری و کلیشه ای آدم های اطرافم زود خسته میشم باغ سرسبزی بود ک برای چند ساعت من رو در خودش غرق کرد. مرسی از کیان و بقیه بچه های مثبت، صبور و دوس داشتنی
محیا کلانتری

رویداد سرندپیتی

اکثرا از هیچجا زیاد خوشم نمیاد و فقط یه بار میرم هرجای جدید رو صرفا برای کسب تجربه ولی سرندیپیتی🤩🤩🤩 رویداد بعدی کی هست؟؟؟😁
سوگند رجایی

رویداد سرندپیتی

هر رویداد پر از مطالب نو و شگفت انگیز واسه یادگیریه مرسی از شما🔥🤍
مهدیه دبستانی تفتی

رویداد سرندپیتی

اولین تجربه حضور من بود و نگم که چقدر هم حال دلم خوب شد و هم حال ذهنم، وقتی بر میگشتم به خودم گفتم دمشون گرم که هستن و دمت گرم که اومدی. مرسی ازتون 💚
فاطمه میزانی

رویداد سرندپیتی

سلام حس خیلی خوبی داشتم. از اینکه همه خودشون هستند و کسی نقش بازی نمیکند. معارفه خیلی خوب بود. خلاقیت هایی که از ما خواسته میشد، خیلی دوست داشتنی بودند.قسمت های تحرکی مثل پانتومیم-نقاشی رو بیشتر از مراحل قبل که نشستنی بود پسندیدم. برای من جلسه عجیبی بود چون در ابتدا از ما خواسته شد طی هفته خود را درنظر بگیریم و صدای ی که ان را توصیف میکند را بگوییم، من گفتم صدای قلب خیلی خیلی ارامی که در ای سی یو نواخته می‌شود و بعداز ما خواسته شد صدایی که هفته آیندمان را توصیف می‌کند هم تصور کنیم و من صدای بوق ممتد قلب در ای سی یو را تخیل کردم. و این صدای قلب، صدای قلب مادربزرگم بود که در هفته‌ای که گذشت هرلحظه آرام‌ آرامتر نواخته میشد و میدانستم که هفته دیگر این صدا دیگر نواخته نخواهد شد. و درست همین اتفاق افتاد و همان شب بعد بازگشتم از رویداد این صدا متوقف شد. از لحظات خوبی که در رویداد گذشت خیلی ممنون.
نسیم روغنیان

رویداد سرندپیتی

من آدمی‌ام که خیلی با فعالیتای هیجانی کیف می‌کنم و میام بالا! اینجا کاملا اون روی هیجانزده‌ام بیرون بود و بهم خوش گذشت. اینکه مجبور نبودم توی فعالیت گفتگو محوری گیر کنم، نشون می‌داد که چقدر این رویداد به من شبیهه و می‌تونم بازی کنم و بازی برای من زندگیه. اینکه ببینم می‌تونم چیزی خلق کنم و توی یه روندِ خلق و خلاقیت زندگی کنم، حس خیلی خوبی بم می‌ده.
نجمه محمودی

رویداد سرندپیتی

سلام باتوجه به اینکه اولین جلسه، شرکت من در رویداد بود، همه چیز برای من جذاب و در عین حال دلنشین بود و انگیزه‌ای شد برای شرکت در رویدادهای بعدی. نحوه تعامل و تسلط تسهیلگر رو هم تحسین میکنم. اما نکته‌ و فکری که به نظرم اومد، این بود که با توجه به اینکه تایم نسبتا زیادی رو مشغول یادگیری بودم، اگر محیط از لحاظ روشنایی، نور بیشتری داشت، و همچنین مکان راحت‌تری برای نشستن داشتم، نحوه تعاملم بهتر و دلنشین‌تر بود. ممنونم از همه زحماتتون راهتون هموار 🌱
شهرزاد جیحون

رویداد سرندپیتی

واقعا یکی از بهترین تجربه ی من بود توی این رویداد ممنون از شما✌🏻
اطهره انتظاری

رویداد سرندپیتی

تجربه این رویداد واقعاً ناب بود! تناسب فعالیت‌ها خیلی‌خوب بودن (گروهی و فردی، فکری و هیجانی). بنظرم اگر فعالیت‌های فکری برای تایم آخر گذاشته نشه بهتره. خیلی مرسی. 🍀
زهرا اعتدال

رویداد سرندپیتی

اینکه هر بار باید از توی ذهن خودم چیزی رو خلق میکردم برام حس خوبی داشت... یه انگیزه له شده رو تو ذهنم سر پا می‌کرد.🌧️🌟
زهرا کارآموز

رویداد سرندپیتی

این‌که در رویدادی باشم که انسان‌هایی متفاوت در کنار هم اوقاتی را می‌گذرانند که در آن هم لذت می‌برند و هم یاد می‌گیرند، برای من رویای جذابی بوده که به‌دنبال آن می‌گشته‌ام. این‌که امروز این‌جا بودم و هفته ی شلوغ و پر از استرسم را با این رویداد جذاب به پایان رساندم، آبی بود بر همه ی آتش‌های خشم و ناراحتی درونم.
سیما زارع

رویداد سرندپیتی

زمان با تمرین خلاقیت گذشت...
Maryam Karimi

رویداد سرندپیتی

دمتون گرم خیلی خوب بود واقعا خوش گذشت و‌من الان حس میکنم نسبت به دفعات قبل خیلی بهتر شدم
فرشاد رحمانی

رویداد سرندپیتی

خلاقانه و عالی
مهسا قاضی

رویداد سرندپیتی

سرندپیتی همیشه جذاب و هیجان انگیزه و هربار شرکت کردم خوشحال تر از دفعه قبل بودم :)))
یاس جهانگیری

رویداد سرندپیتی

عالی بود خسته نباشیید. سرندیپیتی همیشه پر از تصادفات لذت بخش و قشنگه💕